Tanfolyam emlékeztető lépésről lépésre
Biztosan emlékeztek rá, hogy az 1001 Fonal boltban gyapjú manót készítettünk. Akkor elég rövid volt az időnk, és kérések érkeztek, hogy valamiféle emlékeztetőt tegyünk fel a gyapjú manó készítésről. Most ezen igényeknek teszünk eleget, de mivel műhelyünkben elkezdődtek az Adventi előkészületek, így a gyapjú manó készítés lépéseit, most egy pásztor gyapjú manó készítésével fogom bemutatni, így a kellemeset összekötjük a hasznossal. Ő a mi Betlehemünk hetedik tagjaként készül, a Szent család és a Napkeleti bölcsek már várják őt. A teljes Betlehemről majd a későbbiekben olvashattok. Szóval kezdjük a legelején.
Kellékek: tömő (suba) gyapjú, test színű szalag gyapjú, pipaszár tisztító, olló, és színes szalag gyapjú a ruházathoz.
Fej elkészítése
1. lépés: a tömő gyapjúból tépjünk le egy kb. 10-12 cm hosszú darabot és kezdjük el feltekerni amilyen szorosan csak bírjuk, mintha csigaház lenne. Körülbelül 1,5 cm-es gyapjú golyót kapunk.
2. lépés: a test színű gyapjúból tépjünk le egy kb. 15 cm-es darabot majd fektessük le. Egy újabb, kisebb darabot tépjünk le és csúsztassuk alá a közepéig. Itt kössük csomóra. Ha megkötöttük a kötés alatt és felett húzzuk szét egyenletesen a gyapjút.
3. lépés: fogjuk meg a fejet és helyezzük rá a széthúzott gyapjút, úgy hogy a csomózás görcse kissé a fej hátulsó részére essen.
4. lépés: simítsuk rá a test színű gyapjút a fejre, elosztva, majd három ujjal fogjuk meg a nyaki részen. Tépjünk egy kis gyapjút és kössük el vele a nyakat. A fej ezzel el is készült.
Test elkészítése
1. lépés: három ujjal fogjuk a nyaki részt, elölről tegyünk egy pipaszár tisztítót a nyakhoz, fogjuk szorosan, hogy ne csússzon el.
Majd egy mozdulattal a jobb oldalát hátrafelé megtekerve a nyak körül, ismét előre hozva állítsuk vízszintes helyzetbe. Ezek lesznek a kezek. Ha az egyik kéz hosszabb, a felesleget vágjuk le, hogy egyformák legyenek a kezek. A test kéz arányt figyeljük.
2. lépés: A lábak, a nyak és a kezek körül lesznek rögzítve, méghozzá úgy, hogy fogunk egy pipaszár tisztítót a bal váll részhez és egy mozdulattal hátra felé megtekerve előre hozzuk a képen látható módon.
Ezt egy másik pipaszár tisztítóval ugyanígy megcsináljuk a másik oldalon is, így már készen van a test váza. Ha a lábak aránytalanul hosszúak, vágjunk le a végeikből.
Ilyenkor még olyan kis morbid, bár még rosszabb részek is lesznek az elkészítés során.
3. lépés: a test beburkolását a kezekkel kezdjük. Fontos, hogy mindig a kezek végétől kezdjük. A letépett gyapjúszálat kissé húzzuk szét, az egyik végét fektessük a kezecskére, majd a kéz végétől kezdjük el betekerni a kezet. Így a betekerés egyben rögzíti is a feltekert gyapjút.
Ha a váll résznél marad gyapjú, azt a mellkas részre dolgozzuk el. Így fedjük be a kezeket és a két lábat is, szintén alulról kezdve. Ha kész, a kezek végét kb. fél cm-re, a lábak végét kb. 1 cm-re befordítjuk.
4. lépés: A manót szembe fordítva fogjunk. Egy gyapjú csíkot fogjunk a csípőjéhez és vigyük fel a mellkason, a vállon át, hátul a tarkón,visszahozzuk a másik oldalon, le a mellkason a csípőre. A felesleget a dereka köré tekerve eldolgozzuk.
Tépünk egy másik gyapjú csíkot, ezt csak simán a derekára tekerjük, így már készen van a manó teste is.
Haj és ruházat készítése:
1. lépés: kiválasztjuk milyen színű hajat szeretnénk, itt feketével dolgozunk. Letépjük a fekete gyapjút, majd a fej tető közepére illesztve, pár tűzéssel rögzítjük. Na ez is morbid.
A lelógó hajat oldalt elvezetve a tarkón pár tűszúrással rögzítjük. Ha a fejtető kopasz, széthúzzuk kissé a gyapjút és ott is megtűzzük.
Én most egy kis bajuszt is tűztem neki, lehet szakállat is, minden csak fantázia kérdése.
2. lépés: egy barna gyapjú csíkból kucsmát készítünk. Elölről hozzuk hátra és tűzéssel rögzítjük a fej hátsó részén.
A kezek felöltöztetését szintén a kezek végétől kezdjük, úgy mint a befedésüket, csak a behajlított rész egy része is be legyen fedve, úgy ahogy a kép mutatja.
Mindkét kezet felöltöztetjük, ha marad a vállnál felesleges gyapjú, azt a deréktájon dolgozzuk el.
A kezek után egy gyapjúcsíkkal a mellkast is felöltöztetjük, a test elkészítésének 4. pontjában leírtak szerint.
3. lépés: a lábakra a nadrág feltekerését szintén alulról kezdjük, úgy, hogy a csizma helyét kihagyjuk. Mindkét lábat betekerjük.
Végül marad a csizma, ez egy kicsit nehezebb, mert nagyon kicsi.
A pásztor manómra egy kis gyapjú kendőt terítettem, nehogy megfázzon a hidegben.
És elkészült a pásztor manó.
Remélem elég részletes és érthető a leírás. Mindenféle manó elkészíthető ezzel a technikával. Ha bármilyen kérdésetek van az elkészítéssel kapcsolatban, szívesen segítek, írjatok.
További kellemes délutánt és csináljatok sok-sok manót!
Anita
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése